Dnes ho navštívili napríklad organizované skupiny rekreantov z Francúzska a Poľska, medzi individuálnymi návštevníkmi nechýbali Bielorusi.
Dušan Hažír, riaditeľ tohto súkromného zariadenia, jedinečného na Slovensku, pre TASR povedal, že návštevnosť v letných mesiacoch každý rok rastie. Teší ho, že nejde len o organizované skupiny - aj zo zahraničia, najmä od susedov z Poľska a z Česka, ale že sa objavujú \"sólonávštevy z exotických krajín ako je Japonsko, ako je Čína, trebárs aj spoza oceánov\".
Múzeum s celoročnou prevádzkou dáva na jednom mieste možnosť spoznať mnohé zákutia vinohradníctva a vinárstva, predstavuje aj najmenšie vinárske výroby všetkých slovenských aj moravských oblastí, približuje históriu, technológiu, ako aj delenie a označovanie vín. Na to slúžia okrem samotných vín aj trojrozmerné exponáty, mnohé fotografie a kresby odrôd viniča. V múzeu vedia predstaviť technológie výroby všetkých najznámejších druhov vína. Kolekcia vzoriek navyše dovoľuje predstaviť to, čo nikde inde v SR nie je možné - napr. na tridsiatich druhoch rizlingov alebo tramínov ukázať vplyv prostredia na kvalitu jednotlivých odrôd. Súčasťou múzea je degustačná sála so štylizovanou predajňou. Nachádza sa v starobylých dvojpodlažných 500-ročných pivniciach pod mestskou radnicou. Vo vinotéke má už vyše 1500 značiek vín z celého sveta.
Vinotéku múzea umožňuje dopĺňať každoročná súťažná prehliadka vín nazvaná MUVINA, ktorú Múzeum vín organizuje. Jej spoluzakladateľom a odborným garantom je enológ Fedor Malík. MUVINA sa tohto roku konala dvanástykrát a piatykrát po sebe bola v oficiálnom ročnom kalendári Medzinárodného úradu pre vinič a víno, čo ju radí do najvyššej kategórie súťaží. Tohto roku zaznamenali rekordný počet 533 súťažných vzoriek zo 17 štátov sveta. Prvýkrát poslali svoju produkciu do Prešova napríklad vinári z Izraela, Uruguaja a Mexika. Aj tie rozšírili ponuku vinotéky. Fľaša s označením šampióna prehliadky vyjde aj na niekoľko tisíc korún. \"Máme aj také vína, ktoré nikdy nepredáme pre ich vzácnosť, \" povedal Hažír.
Mesto Prešov už v stredoveku na severojužnej trase patrilo k významným križovatkám obchodovania, a to aj s vínom a víno sa tu tiež dorábalo.